0004-7259-kulki_rteci_okladka_b_sml_120

kulki rtęci

Autor:  Wojciech Roszkowski
Gatunek: Poezja
Wydawca: Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy
Data wydania: 2011
Data dodania:  23 grudnia 2011, 10:26:34
ISBN: 978-83-909844-5-2

Krótki opis:

Nagroda Główna w IV Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką - Świdnica 2011

Fragment:

Opracowanie graficzne: Kamila Lebiedzińska www.formacjaraster.pl

Książkę można nabyć: http://www.sklep.poezja-polska.pl/index.php

lub u autora

 

 

Zająć może czytelnika obserwacja rozwoju osobowości i opowieści – zaczyna się od cieni na ścianie, potem przechodzi do coraz śmielszego dotykania realniejącej ściany, a istotność poetyckiej pasji spełnia się w obrazach odpowiadających na pytania o to, co jest za ścianą. Roszkowski wkłada je (obrazy, odpowiedzi, odłamki) do naszego koszyka z niezwykłą sprawnością.

 

Karol Maliszewski

 

Frapujące, intrygujące i pociągające kreacje, które niczym uwolnione kulki rtęci łączą się i dzielą na naszych oczach, wprowadzając czytelnika w wielowymiarowy świat znaczeń i sensów. Autor przewrotnie ostrzega, na wszelki wypadek nie czytaj raz jeszcze, ale to właśnie jego wiersze, mięsiste, nasączone emocjami chce się czytać raz za razem, rozkładać ich kartonowe skrzydła, wciskać się im w szczeliny. Odnajduję w nich ślad tej uwierającej wrażliwości, która poecie nigdy nie da zaznać spokoju, nie pozwoli umknąć najmniejszemu detalowi, przeminąć żadnej chwili bez zamknięcia jej choćby w jedno słowo.

 

Olga Pietkiewicz

 

Oto świat w miarę zwyczajny, nie przymawiający się do czytelnika zbyt nachalnie, ale wart odwiedzenia. Po lekturze zostaje miłe wrażenie, że trafił nam się dobry przewodnik po tym świecie, ktoś wyrastający ponad przeciętność, ale nie narzucający się ze swoim „ja”. Wrażliwszy na światło, na obraz, ale nie przewrażliwiony, wsłuchany w język i bawiący się nim, ale nie po próżnicy, trochę rozchwiany, ale dobrze skrojony.

 

Jacek PodsiadłoKomentarze (7)

  • K Z
  • 23 grudnia 2011, 12:36:22

  Ilości czytań już nie zliczę. Świetna książka! :)

 • Bardzo dobre wiersze, piękna poezja i książka estetycznie wydana, ciekawa również pod względem graficznym. Wojtku, potwierdzam to, co napisałam Ci na PP :)

 • też kiedyś przeczytam xd

 • Tomik Wojtka znakomity! Polecam wszystkim!!!

 • Witam :) to pierwszy mój wpis na Liternecie i od razu marudny, więc z góry przepraszam, ale kto wymyślił tę skalę oceny tomiku... do przeczytania drugi raz? a co z trzecim? a jak poznaję interesującego człowieka, z którym dobrze mi się rozmawia, to zastanawiam się, czy spotkam się z nim drugi raz i finito? chyba raczej chodzi o to, że tomik zostaje z nami, staje się częścią nas, naszych doświadczeń. przemawia językiem, który potrafi do nas dotrzeć, poruszyć, a nawet uwodzi. jest zaproszeniem do czyjegoś świata, w który mimowolnie wchodzimy. hej.

 • dzieki...,wiesz za co ;)
  i Ani tez :)))

  z wielka przyjemnoscia przeczytalam

 • Naprawdę świetny, chociaż "Dworzec Łazarza" jest mi znacznie bliższy. Dziękuję, Wojtku. :)

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się